Full List of House of Reps’ Standing Committees (UPDATED)

Nigeria Transition 2023

  1. Islamic Pilgrims Affairs- Hon. Ja’faru Ali Mohammad, APC, Niger (Chairman), Hon. Chiroma Mohammed Garba, NNPP, Kano (Vice Chairman)
  2. Christian Pilgrims Affairs – Hon. Festus Adefiranye, APC, Ondo (Chairman), Hon. Okere Tochukwu Chinedu (Vice Chairman)
  3. Political Parties Matters – Hon. Zakaria Dauda Yampa, PDP, Adamawa (Chairman), Hon. Bello Hassan Shinkafi, PDP, Zamfara (Vice Chairman)
  4. Privatisation and Comercialisation –Hon Hamisu Ibrahim Chidari, APC, Kano (Chairman), Hon. Yinka Aluko, APC, Kwara (Vice Chairman)
  5. Reformatory Institutions – Hon. Chinedu Nweke Ogah, APC, Ebonyi (Chairman), Hon. Umar David, PDP, Kaduna (Vice Chairman)
  6. Treaties, Protocols and Agreements –[Hon. Yusuf Rabiu, NNPP, Kano (Chairman)Hon. Ahmed Yusf Doro, APC, Katsina (Vice Chairman)
  7. Inland Waterways –Hon. Ojotu Ojeme, PDP, Benue (Chairman), Hon Abubakar Ahmad, APC Katsina (Vice Chairman)
  8. Urban Development and Regional Planning – Hon. Abiante Awaji, PDP, Rivers (Chairman), Hon. Abdulakeem Kamilu Ado, NNPP, Kano (Vice Chairman)
  9. Women in Parliament – Hon. Faltsuma Talba, APC, Yobe (Vice Chairman)
  10. Disabilities – Hon Bashiru Dawodu,, APC, Lagos (Chairman), Hon Adamu Sani, NNPP, Kano (Vice Chairman)
  11. Safety Standards – Hon. Biodun Akinlade, APC, Ogun (Chairman), Hon. Akarachi Amadi, APC, Imo (Vice Chairman)
  12. Small and Medium Enterprises –Hon. Mansur Soro , PDP, Bauchi (Chairman), Hon. Obed Shehu, PDP, Gombe (Vice Chairman)
  13. Renewable Ebergy –Hon. Victor Afam Ogene, LP, Anambra (Chairman)Hon. Ismail Dalaha Kusada, PDP, Katsina (Vice Chairman)
  14. Youths in Parliament- Hon. Olamiju Akala, APC Oyo (Chairman), Hon. Ibrahim Mohammed, PDP, Kebbi (Vice Chairman)
  15. Banking Regulations – Hon. Mohammed Bello Elrufai, APC, Kaduna (Chairman), Hon. Salisu Koko, PDP, Kebbi (Vice Chairman)
  16. Banking Institutions – Hon. Eze Nwachukwu Eze, APC, Ebonyi (Chairman), Hon. Mohammed Aminu, APC, Zamfara (Vice Chairmen)
  17. Digital and Electronic Banking – Hon. Dennis Idahosa, APC, Edo (Chairman)
  18. Host Communities – Hon Dum Dekor, PDP, Rivers (Chairman), Hon. Abdulkareem Useni Ahmed, PDP,Kaduna (Vice Chairman)
  19. Corporate Social Responsibility – Hon. Lilian Obiageli Orogbu, LP, Anambra (Chairman), Hon. Afuape Afolabi, APC Ogun (Vice Chairman)
  20. Specialty Healthcare – Hon. Alex Egbonna, APC, Cross River (Chairman), Hon. Lawan Shettima, APC, Yobe (Vice Chairman)
  21. Rural Electrification – Hon. Ibrahim Bukar, APC, Borno (Chairman), Hon. Ozigi Mohammed Tijani, APC, Kogi (Vice Chairman)
  22. Aviation Technology – Hon. Thomas Eriyetomi, PDP, Delta (Chairman), Hon. Yahaya Suleiman Richifa, PDP, Kaduna (Vice Chairman)
  23. Monitoring and Evaluation of Standing ad Ad-hoc Committees- Hon. Obi Aguocha, LP, Abia (Chairman), Hon. Sani Egidi Abdulraheem, APC, Kogi (Vice Chairman)
  24. Monitorind and Evaluation of Implementation of LEGISLATIVE Agenda – Hon. Patrick Umoh, APC, Akwa Ibom (Chairman), Hon. Chinwe Nnabuke, LP, Anambra (Vice Chairman
  25. House Committee on Institutional Reforms- Hon. Emmanuel Ukpom-Udo, YPP, Akwa Ibom (Chairman), Hon Abdulahi El-Rasheed, PDP, Gombe (Vice Chairman)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *